ABD’de mortgage endeksleri arttı

MBA’nın haftalık yayımladığı ve Foreks’in paylaştığı rapora göre, satın alma endeksi yüzde 0,1 artışla 334,6 puan olurken,  refinansman endeksi yüzde 11,4 artışla 4.746,2 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 2,92 (Önceki yüzde 2,95), 15 yıllık yüzde 2,44 (Önceki yüzde 2,43), 5 yıllık ARM faizi yüzde 2,88 (Önceki yüzde 2,60), 30 yıllık jumba faizi yüzde 3,12 (Önceki yüzde 3,17) oldu.

Mortgage piyasa endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Araştırma 29 Ocak ile sona eren haftayı kapsıyor.

 

Kaynak: idarimerkez.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir